O autorze

Jakub Szymański – rocznik 68. Z wykształcenia lekarz weterynarii. Ukończył Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie oraz Wydział Weterynaryjny na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii. W sposób świadomy zaczął fotografować w szkole średniej. Była to fotografia tradycyjna, setki godzin spędzonych w ciemni, slajdy i tworzenie diaporam. Obecnie realizuje się w fotografii dokumentalnej, zaangażowanej społecznie. Jego najważniejsze zainteresowania skupiają się na kondycji człowieka i jego działalności. Interesują go relacje człowieka z własnym otoczeniem. Fotografowanie ludzi w ich naturalnym środowisku, podczas pracy i codziennych zajęć, tworzenie tzw. portretów sytuacyjnych, sprawia mu wiele radości. Lubi realizować projekty długoterminowe, poszukując prawdy w zadanym przez siebie temacie. Uczestniczył w wielu plenerach fotograficznych organizowanych przez Związek Polskich Artystów Fotografików, Związek Polskich Fotografików Przyrodniczych, Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej i Fotoklub Podlaski.

Współzałożyciel Grupy Twórczej „Motycz”. Wspólnie z przyjaciółmi przez 5 lat pracował nad projektami fotograficznymi ukazującymi różne aspekty życia mieszkańców wschodniej Polski. Od marca 2016 r. członek rzeczywisty okręgu lubelskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku.

Laureat wielu konkursów fotograficznych. Juror konkursów fotograficznych pt. „Tradycja w obiektywie” organizowanych przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego przy Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie oraz VI Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Lekarzy i Studentów Medycyny.

Wystawy indywidualne:
– Wystawa fotografii „Tutaj pracuje rzemieślnik” – Galeria 1 Piętro Bialskiego Centrum Kultury, Biała Podlaska, 2018 r.
– Wystawa fotografii „Tutaj pracuje rzemieślnik” – Galeria Atelier, Chełm, 2018 r.
– Wystawa fotografii „Spotkania” – Galeria im. Michała Elwiro Andriollego – Nałęczowski Ośrodek Kultury, Nałęczów, 2015 r.
– Wystawa fotografii „Spotkania” – Galeria „ORDY” Domu Kultury, Kock, 2014 r.
– Wystawa fotografii „Spotkania” – Lubelskie Centrum Kultury, Lublin, 2014 r.
– Wystawa fotografii „Saluti di Roma” – Miejska Biblioteka Publiczna im. H Łopacińskiego, Lublin, 2013 r.
– Wystawa fotografii „Gorące klimaty” – Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, Lublin, 2013 r.
– Wystawa fotografii „Saluti di Roma” – Galeria Domu Kultury, Pałac im. Księżnej Jabłonowskiej, Kock, 2012 r.
– Wystawa fotografii „Gorące klimaty” – Galeria Oranżeria, Radzyń Podlaski, 2002 r.